15 жовтня 2022

Симпозіум:
«Нова Генерація: до та після»

13:00 — 17:00

Симпозіум зосереджений на творчості митців навколо журналу «Нова генерація», який представляє український авангард 1920–30-х років, а отже, й покоління «Розстріляного Відродження» (також: «Червоний Ренесанс»). Журнал, який виходив з 1927 до 1930 рр., репрезентував актуальний на той час модернізм. Його представники за дорученням комуністичної партії часто мали робочі відрядження до Європи, особливо до Німеччини.
Співробітники журналу підтримували комуністичні ідеї, але незважаючи на позитивне ставлення до комунізму та до Москви як столиці революції, багато з них були засуджені до страти. Як це стало можливим?
Оскільки глибший критичний розгляд цієї складної теми був неможливим за радянських часів, на міжнародному рівні досі існують чисельні прогалини щодо переоцінки цієї частини історії європейської культури. Протягом останніх кількох років «Нова генерація» та інші авангардні рухи все частіше стають об’єктом уваги як українських, так і міжнародних дослідницьких інституцій. Після російського нападу на Україну ці дослідження та супутня робота над самовизначеною, деколоніальною історіографією з перпективи самодостатньої України відбуваються в нових умовах, а саме ніби протиставляючи себе руйнуванню Росією культурної спадщини України.

Лектори: Борис Філоненко, Катерина Яковленко, Ярина Цимбал
Модерує та курує Катя Ульянова

13:00
Вступне слово

13:30
Ярина Цимбал, «"Нова генерація": український футуризм у європейському контексті»

15:00
Борис Філоненко, «Види на будинок "Слово", погляд із сьогоднішнього дня»

16:00
Катерина Яковленко, «Нова генерація після журналу "Нова генерація": переосмислення майбутнього»
19:00
Metropol Kino
Brunnenstraße 20, 40223 Düsseldorf


Показ фільму:
«Будинок “Слово”» (Україна, 2017)
Режисер Тарас Томенко

Якою є історія будинку «Слово» у Харкові? На це запитання Тарас Томенко шукає відповідь у своєму захоплюючому документальному фільмі, який ґрунтується на різних віднайдених матеріалах, фотографіях та історичних кінокадрах. Для свого дослідження команда фільму використовувала архіви університетів та інших установ, серед них архів Служби безпеки України. «Будинок “Слово”» розповідає про будівельний проєкт, створений на запит письменників, що реалізовувався архітекторами у кінці 1920-х років та забезпечив простір для проживання 60 митців покоління, яке згодом отримало назву «Розстріляне Відродження».




Фото: Анніка Бетан